Krwawienie z nosa – skąd się bierze, jak je zatamować?

Zwykle bywa skutkiem urazu, ogólnego osłabienia organizmu czy zapalenia zatok, czasem jednak może zwiastować poważne nieprawidłowości, m.in. zmiany nowotworowe. Krwawienie z nosa zawsze ma swoją przyczynę. Jeśli powtarza się często lub krwotok nie daje się zatamować, należy zgłosić się do lekarza.

Według badań krwawienia z nosa doświadczyło w swoim życiu aż 60% populacji. To nieprzyjemne, choć zwykle łatwe do opanowania zdarzenie w wielu osobach nie budzi specjalnych emocji. Jeśli krwawienie nie zdarza się nagminnie, większość z nas nie konsultuje go z lekarzem – mimo iż w wielu przypadkach po prostu nie wiemy, dlaczego nagle poleciała nam krew z nosa.

Najczęstsze przyczyny krwawienia

Krew z nosa nigdy nie leci tak po prostu – zawsze ma swoją przyczynę. U biegających, przewracających się, mających wypadki na rowerze i bójki z kolegami dzieci zwykle jest to uraz. W jamie nosowej znajduje się bardzo wiele drobnych naczynek, które łatwo pękają. Muszą tam być, ponieważ pełnią ważną funkcję – oczyszczają, nawilżają i ogrzewają powietrze, które wdychamy. U osób o słabszych naczynkach krwawienie może spowodować nawet pozornie niewinne dłubanie w nosie.

U dorosłych krwawienie znacznie częściej ma swoje źródło w ogólnej kondycji organizmu. Aż 70% osób doświadczających krwawień z nosa cierpi m.in. na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i inne choroby układu krążenia, niewydolność wątroby lub mocznicę, małopłytkowość bądź hemofilię. Krew z nosa często leci też osobom wyniszczonym, zmagającym się z nałogami, poważnie zaniedbującym swoje zdrowie.

Choroby powodujące krwawienie

Krwawienie z nosa bywa też objawem wielu chorób zakaźnych, m.in. odry, mononukleozy czy duru brzusznego. Pojawia się też przy ostrych stanach zapalnych zatok przynosowych i górnych dróg oddechowych. Ta nieprzyjemna dolegliwość bywa też skutkiem zanikowego nieżytu błony śluzowej nosa, spowodowanego nadużywaniem kropli obkurczających lub przyjmowaniem kokainy. Przyczyną krwawień może też być ubytek w przegrodzie nosa lub nadmierne wysychanie błony śluzowej.

Powtarzające się krwawienia o nieokreślonej przyczynie powinny zostać zgłoszone lekarzowi. Czasem stanowią bowiem objaw poważnej choroby, takiej jak gruźlica, nowotwór nosa, nosogardła lub zatok, a nawet kiła lub ziarniniak Wegenera.

Jak zatamować krwotok?

Jeszcze całkiem niedawno przy krwawieniu z nosa zalecało się odchylenie głowy do tyłu i zatamowanie krwotoku np. tamponami z chusteczek higienicznych lub waty. Nie jest to jednak dobry sposób. Szczególnie przy silnych krwotokach może okazać się wręcz niebezpieczny. Należy spokojnie usiąść, a głowę pochylić do przodu, tak by krew mogła swobodnie spłynąć. W tym czasie można delikatnie uciskać skrzydełka nosa, a na kark i grzbiet nosa zastosować zimny okład. Krew spływającą do gardła należy wypluwać – nie połykać. Krwotok powinien minąć samoistnie.

Niezależnie od przyczyny krwawienia, po jego ustaniu warto przez jakiś czas odpocząć. Resztki krwi można usunąć za pomocą soli fizjologicznej. Jeśli krwotok jest silny i nie ustaje, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.